Studentlitteratur
91-44-03844-5
Molekyler i människans tjänst är en bok som handlar om organisk kemi, men med utgångspunkt i praktiska tillämpningar som vi konfronteras med i olika vardagssammanhang. Bokens författare vill bl.a. ge svar på varför vi känner olika nyanser av doft och smak, hur ett läkemedel kan fungera eller hur olika typer av nervgaser eller droger påverkar människan. Författarna strävar efter att diskutera olika fenomen ur en praktisk synvinkel samtidigt som de förankrar dem i den organiska kemin.
Boken är indelad i 10 olika kapitel. I det första kapitlet ges en kort översikt över kemins utveckling till den centrala vetenskap den är idag. I boken presenteras molekyler som framställs av naturen och som människan lärt sig utnyttja men också hur kemisterna lärt sig framställa icke kroppsegna substanser för att påverka biokemiska processer i syfte att bota sjukdomstillstånd. I slutet av boken finns ett kapitel ”Datorkemi” där läsaren får en inblick i hur datorerna idag används dels för att illustrera organiska molekyler, dels för att beräkna egenskaper och växelverkan med andra molekyler.
Även för en icke-organiker, som jag, är boken intressant och läsvärd. Den innehåller en hel del som av en lärare kan använda för att ge ”kött på benen” i den egna undervisningen. Texten är förhållandevis lättläst, åtminstone för den som läst lite kemi. I vissa kapitel får kanske beskrivningen av strukturer onödigt mycket utrymme, speciellt om man inte är organisk kemist, men det går ju att snabbt ta sig förbi sådana avsnitt, om man så önskar. Eller så kan man använda dem för att utveckla sin egen förståelse och i stället fördjupa sig i dem.
Boken kan rekommenderas som en bredvidläsningsbok för den som undervisar kemi, framför allt i gymnasiet.